Jeśli rodzic dostrzega nieprawidłowości w zakresie mowy swojego dziecka i wydaje mu się, że wymaga ono wsparcia logopedy, należy się do niego zapisać
Nawet jeśli okaże się, że dziecko po prostu rozwija się wolniej i nie ma w tym żadnej nieprawidłowości, to przynajmniej zaoszczędzicie sobie niepotrzebnych stresów.
Warto również rozpocząć wykonywanie wraz z dzieckiem prostych ćwiczeń w domu, z użyciem dostępnych na rynku pomocy dydaktycznych. Przykładowo z myślą o kształtowaniu wymowy głosek s, z, c, dz powstał produkt Ładnie mówię głoski s-z-c-dz Jest to gra planszowa o charakterze logopedycznym mająca na celu pomaganie dziecku w nauce poprawnej wymowy. Każdy z graczy otrzymuje po 2 pionki. Poruszając się nimi po torze zgodnie z rzutami kostką, gracze starają się jak najszybciej ustawić je w wyznaczonych miejscach wewnątrz planszy. Uczestnicy wyścigu mogą sobie pomóc wymawiając poprawnie wyrazy, zgodnie z obrazkiem i napisem, na odkrywanych kolejno tabliczkach.
Jeśli zaś dostrzegasz, że u Twojego dziecka nie występuje głoskę [r] i zaczynasz martwić się tym faktem, bez wahania wykorzystaj gry logopedyczne. Do stymulowania głoski [r] idealnie odnajdzie się gra: Ładnie mówię głoskę „r”
Kolejną propozycja jest zastosowanie bardzo atrakcyjnej dla dziecka planszowej gry logopedycznej „Mówię poprawnie”. To pomoc logopedyczna pomagająca dziecku w nauce poprawnej wymowy. Każdy z graczy otrzymuje po 2 pionki. Poruszając się nimi po torze zgodnie z rzutami kostką, gracze starają się jak najszybciej ustawić je w wyznaczonych miejscach wewnątrz planszy. Uczestnicy wyścigu mogą sobie pomóc wymawiając poprawnie wyrazy, zgodnie z obrazkiem i napisem, na odkrywanych kolejno tabliczkach.