Jak należy przygotować się i jakich pomocy dydaktycznych użyć, by nauczyć dwu, trzy, cztero czy pięciolatki języka obcego? Jak to zrobić, skoro te maluszki tak naprawdę nie potrafią jeszcze dobrze mówić w języku ojczystym, a co dopiero obcym?
I tutaj może zaskoczę niektórych, ale odpowiedź jest bardzo prosta- to, że dziecko nie zna alfabetu tak naprawdę w niczym nie przeszkadza!
Dziecko w żłobku czy przedszkolu wcale nie musi umieć czytać, aby przyswajać wiedzę. Przecież każdy z Nas nauczył się w jakiś sposób języka ojczystego, mimo że my również nie umieliśmy jeszcze czytać i pisać – małe dziecko uczy się drugiego języka naturalnie, bez wysiłku – słuchając, patrząc i obserwując. Okres od niemowlęctwa do siódmego roku życia to najlepszy czas na naukę języków. Potwierdzają to badania naukowe dowodzące, że mózg jest w tym czasie najlepiej do tego przygotowany.
Czyli w czym tkwi sekret? Otóż najważniejsze jest osłuchiwanie dziecka z językiem obcym.
Doskonale sprawdzają się tutaj nagrania piosenek czy króciutkie filmiki i bajki po angielsku.
W tym miejscu chciałam szczególnie polecić program edukacyjny Baby Beetles – Uniwersalny kurs dla przedszkoli i żłobków.
Baby Beetles, to zestaw z którego może korzystać każdy nauczyciel bez względu na kompetencje językowe. Połączenie materiałów online: filmów, piosenek, scenariuszy zajęć z drukowanymi, kartami obrazkowymi, naklejkami i plakatem stwarza innowacyjne, idealne wręcz rozwiązanie. Dzieci uczą się naturalnie poprzez kontekstowe zabawy, które sprawiają, że nauka jest przyjemna i efektywna.
Pewnie zadajecie sobie pytanie czy to wystarczy? Otóż tak, zdecydowanie.
Pamiętaj tylko, żeby wspierać się dodatkowymi pomocami dydaktycznymi, które naturalnie kojarzą się dziecku z czymś przyjemnym. Moje ulubione pomoce edukacyjne to pacynki. Zakładane na ręce pacynki są w stanie bardzo uatrakcyjnić zajęcia przenosząc dziecko w tworzony za pomocą bohaterów świat.
Na zakończenie warto jeszcze raz zaznaczyć, że programy takie jak wspomniane przeze mnie Baby Beetles przeznaczone są nie tylko dla anglistów czy osób znających język obcy, z łatwością mogą korzystać z nich również osoby w ogóle nie znające języka angielskiego. Wszystko dlatego, że tak jak wspominałam pierwsze kroki dziecka w przypadku nauki języka obcego to po prostu przekaz wiedzy, który odbywa się przez osłuchiwanie z językiem.
Opr. Aleksandra Pełka: pedagog, animator kultury, kulturoznawca
Przeogromne dzięki dla autora za tak dokładne i wnikliwe rozwinięcie tej tematyki. Dokładnie tego poszukiwałem.
Takie akcesoria do nauki angielskiego są bardzo pomocne.