Wszyscy dobrze wiemy jak wiele dzieci nie przepada (delikatnie mówiąc) za matematyką. Mam dziś dla Was sposób, dzięki czemu być może uda się odczarować takie podejście – chodzi o zastosowanie Klocków Numicon – czyli połączenie nauki z zabawą!
Numicon, to metoda pozwalająca przedstawić pojęcie liczby za pomocą wielozmysłowego oddziaływania. Co to oznacza? Chodzi o to, że dzieci bawiąc się klockami, manipulując nimi, przestawiając je, budując, dopasowując kształty, dotykając otworków w klockach etc. poznają liczby za pomocą dwóch zmysłów naraz: dotykiem i wzorkiem. Impulsy dotykowe połączone wizualizacją pobudzają wyobraźnię i stają się niezastąpionym bodźcem do nauki. W uproszczeniu: dzieci bawią się klockami i nieświadomie przyswajają sobie zagadnienia matematyczne.
Numicon to system kształtów odpowiadający liczbom od 1 do 10, który został stworzony w taki sposób by bez użycia graficznego znaku zaznajamiać dzieci z pojęciem liczby i ukazywać zależności między liczbami.
Kształty Numicon pozwalają na przykład nauczyć dzieci stopniowania wielkości poprzez układanie kształtów w kolejności od najmniejszej do największej, uczą dostrzegania powiązań między liczbami (np. dziecko poznaje, że każda następna liczba jest o jeden większa od pierwszej), kształcą umiejętność dodawania i odejmowania poprzez wizualne zaprezentowanie (np. jak z dwóch dwójek powstaje czwórka) i wiele więcej!
Jak sami widzicie za pomoca takich niepozornych klocków można osiągnąć niesamowite efekty. Szczerze zachęcam Was do wyposażenia swojej klasy w Numicon oraz poeksperymentowania z klockami, a zapewniam, że na pewno się nie zawiedziecie!
Na koniec dodam jeszcze, bo to bardzo istotne, że metoda Numicon doskonale sprawdza się również u osób z różnego rodzaju dysfunkcjami w rozwoju. Zastosowanie wizualizacji działań i zjawisk matematycznych bardzo dobrze wpływa na zwiększenie atrakcyjności edukacji i wzrost chęci do pracy. Droga do sukcesu Numicona to zastosowanie u uczniów ich najmocniejszych cech:
– silnego wyczucia wzoru oraz
-uczenia się przez działanie i patrzenie
Więcej szczegółów odnośnie metody oraz gotowe scenariusze odnajdziecie na stronie www.numicon.edu.pl
One Comment