Skip to main content

Zbudowanie odpowiedniej bazy dydaktycznej pod kątem organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej, to podstawowe zadanie każdej placówki edukacyjnej

 

Przynajmniej raz w roku każdy z nas, nauczycieli i wychowawców musi skorzystać z pomocy psychologa szkolnego. Nie tylko dlatego, że dzieci mają ze sobą konflikty czy sprawiają trudności wychowawcze, ale również chociażby w celu zapewnienia wsparcia finansowego dzieciom mającym trudną sytuacje materialną.

Gabinet pedagoga i psychologa szkolnego to miejsce szczególne w każdej placówce. To tutaj uczniowie zasięgają porad, mogą podzielić się swoimi troskami i wyprostować swoje problemy. Miejsce takie sprzyja także rozmowom z rodzicami i wspólnemu rozwiązywaniu konfliktów szkolnych.

Bardzo ważne jest, aby poza fachową opieką specjalistów, zadbać także o odpowiedni wystrój gabinetu od strony wizualnej i funkcjonalnej, tak aby była to przestrzeń przyjazna dzieciom. Często uczniowie mają opory przed rozmową z pedagogiem, czy psychologiem, więc komfortowe warunki panujące w gabinecie, na pewno pomogą im poczuć się bezpieczniej.

Meble i akcesoria do gabinetu psychologa i pedagoga należy wybrać w przemyślany sposób. Warto rozplanować to miejsce tak, aby znalazło się w nim kilka stref o różnym przeznaczeniu: dla zabawy, odprężenia, rozmowy i spotkań z rodzicami. Obserwowanie młodszych dzieci podczas zabawy to dla pedagoga i psychologa cenne źródło informacji. Ponadto maluchom często łatwiej jest się otworzyć przed dorosłymi właśnie poprzez wspólny udział w grach czy rysowaniu.

Dla spotkań mających na celu pocieszenie i uspokojenie, przykładowo, jeśli zgłasza się do nas zapłakane albo zdenerwowane dziecko, pomóc może na przykład

Dobrze, gdyby w takim gabinecie znalazły się również zabawki, przytulny hamak czy wygodne siedziska-worki – wszystko dla zbudowania przyjemnej atmosfery.

Dalej musicie być przygotowani do rozmów z rodzicami. Najlepiej jakbyście dla nich stworzyli osobny kącik, w którym postawicie np. kilka puf-kanap. Zadbajcie o ich odpowiednie ułożenie, a pozwoli Wam to stworzyć kameralną i przyjazną atmosferę spotkań.

Co jeszcze? Jednym z podstawowych narzędzi, jakie powinny znaleźć się w gabinecie szkolnego psychologa, jest komputer z dostępem do internetu, dlatego podczas urządzania pomieszczenia, wygospodaruj miejsce na biurko (najlepiej zamykane na klucz) i wygodny fotel.

Na koniec dodam, że aby gabinet psychologa zyskał na przytulności, warto użyć ciepłą paletę barw, którą delikatnie stonujemy chłodniejszymi oraz neutralnymi kolorami- podświadomie wpłynie to na uspokojenie uczniów oraz przywiesić różnego rodzaju obrazki, które będą oddziaływały optymistycznie na dzieci- komiksy, śmieszne zdjęcia zwierząt – tu znowu wszystko zależy od Waszej kreatywności!