Inicjatywa MEiN daje możliwość placówkom na zdobycie wysokiego dofinansowania.
Szkoły z całej polski wybierają elementy wyposażenia podstawowego, które wskazało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jeśli Państwa szkoła otrzymała wysokie dofinansowanie w Programie warto zastanowić się nad uzupełnieniem zestawu o dodatkowe elementy wyposażenia, które ułatwią przechowywanie zakupionego sprzętu i będą wspierać jego potencjał.
Spis treści:
Laboratoria Przyszłości – co kupić w programie?
Laboratoria Przyszłości – wyposażenie meblowe
Wyposażenie pracowni kuchennej
Laboratoria Przyszłości – oferta Moje Bambino
Laboratoria Przyszłości
Program rządowy zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jeszcze w 2021 roku zakłada rozwój szkół podstawowych pod kątem wyposażenia sprzętowego, wspierającego nauczanie w kierunku zawodów technicznych. Jeszcze w tym roku polskie szkoły będą oferowały uczniom dostęp do nowoczesnego sprzętu, takiego jak: drukarka 3D, stacja lutująca z mikrokontrolerami czy akcesoria z kategorii audio-wideo (aparat, kamera, gimbal itp.). Już teraz Ministerstwo zapowiedziało rozszerzenie Programu o szkoły ponadpodstawowe, zatem wkrótce będzie można powiedzieć, że wszystkie szkoły w Polsce są wyposażone w nowoczesny sprzęt technologiczny.
Dofinansowanie przysługuje każdej placówce edukacyjnej, a jego wysokość zależy od liczebności uczniów w szkole. Dzięki dotacji od MEiN dzieci będą miały możliwość kształcenia się w nurcie STEAM, doskonalenia umiejętności kulinarnych czy poznania zasady bezpiecznej pracy przy użyciu narzędzi.
Termin wyposażenia pracowni upływa 1 września 2022 kiedy to placówki mają być gotowe do pracy na najnowocześniejszych sprzętach zakupionych w ramach katalogu wyposażenia Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości – co kupić w Programie?
Oprócz elementów wyposażenia podstawowego, katalog stworzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wymienia akcesoria i sprzęty dodatkowe, których celem jest uzupełnienie pracowni w zależności od potrzeb i predyspozycji uczniów konkretnej szkoły. W tym punkcie Program zakłada możliwość wyboru ze strony placówek, które mogą wybierać elementy z kategorii, takich jak: robotyka, narzędzia, wyposażenie stanowisk, AGD, materiały eksploatacyjne, audio-wideo, pomoce projektowe oraz BHP.
Możliwości jest więc bardzo wiele. Oprócz robotów, klocków konstruktorskich, zestawów modelarskich czy gogli wirtualnej rzeczywistości w katalogu wyposażenia dodatkowego Laboratoria Przyszłości występują rozmaite sprzęty kuchenne, narzędzia do obróbki drewna i metalu, multimedialne instrukcje BHP, a także liczne akcesoria z kategorii audio-wideo, które wspierają rejestrowanie prezentacji uczniowskich i naukę kadrowania czy montażu filmów.
Laboratoria Przyszłości – wyposażenie meblowe
Warto w ramach dofinansowania wybrać również odpowiednie wyposażenie meblowe, które zapewni mobilność w trakcie zajęć warsztatowych, pozwoli na komfortową pracę przy stanowisku podczas lekcji oraz umożliwi wygodne i bezpieczne przechowywanie sprzętu w placówce. Pojemne szafy z kolekcji mebli Grande pozwalają na organizację zakupionych produktów i wykorzystanie przestrzeni w efektywny i bezpieczny sposób ograniczając dostęp do narzędzi czy sprzętu po zakończonych zajęciach.
Szafka pod drukarkę 3D
Drukarka 3D w programie Laboratoria Przyszłości ma służyć zarówno jako narzędzie do tworzenia pomocy dydaktycznych, jak i akcesorium do nauki obsługi sprzętów technologicznych. Na rynku dostępnych jest wiele mebli, które zostały dostosowane do drukarek 3D. W zależności od potrzeb użytkowników, są rekomendowane opcje zamykane na kluczyk, mobilne, a także takie wyposażone w dodatkowe pojemniki do przechowywania filamentu czy innych akcesoriów. Dzięki różnorodności każda szkoła jest w stanie wybrać opcję, która najlepiej sprosta oczekiwaniom i potrzebom nauczycieli. Dla wygodnego użytkowania warto wyposażyć salę w szafkę, która utrzyma drukarkę na odpowiedniej wysokości, dostosowanej zarówno do uczniów, jak i nauczycieli.
Regał z kolekcji Grande w rozmiarze M został wykonany z trwałej płyty laminowanej w odcieniu klonu, który stylem wpasuje się w wystrój większości klas szkolnych. Dzięki zamontowanym prowadnicom, każdy uczeń będzie miał swobodny dostęp do wnętrza pojemnych skrzynek.
Regał występuje w wariancie z kółkami lub bez, które zapewniają swobodę w aranżacji przestrzeni oraz mobilność. Zamontowana blokada kółek zapobiega niepotrzebnemu przemieszczaniu się i zwiększa bezpieczeństwo.
Szafy narzędziowe
Pracownia techniczna wymaga pojemnych szaf, które pozwolą na przechowywanie licznych narzędzi do obróbki drewna i metalu. Szafy wykonane z laminowanych płyt to solidne, odporne na czynniki zewnętrzne konstrukcje o uniwersalnym wyglądzie. Dzięki pojemnym półkom, które pomieszczą komplety zestawów narzędzi oraz zamykanym drzwiczkom gwarantują one bezpieczne przechowywanie skrzynek i akcesoriów wyposażenia pracowni.
Regały narzędziowe składają się z kilku segmentów z wysuwanymi szufladami. Dodatkowe pojemniki i liczne przegródki umożliwiają odpowiednią organizację zakupionych akcesoriów. Zamocowane kółka pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie szafek w zależności od potrzeby, dzięki czemu uczniowie nie muszą oddalać się od swoich stanowisk pracy by wybrać potrzebne im narzędzia czy materiały.
Mobilna majsterkownia
Celem pracowni technicznej jest edukacja uczniów w zakresie nabywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia – bezpiecznego majsterkowania, wykonywania drobnych napraw w codziennych sytuacjach oraz pracy w zawodach inżynieryjnych. Oprócz odpowiednio wyposażonych, trwałych stołów z szerokim blatem roboczym, przydatnym elementem wyposażenia będzie Mobilna Majsterkownia. Produkt stworzony prze ekspertów Centrum Nauki Kopernik oparty jest na zasadzie DIY- uczniowie na podstawie wskazówek zawartych w instrukcji składają Majsterkownie aby na kolejnych zajęciach wykonywać projekty zawarte w scenariuszach dołączonych do produktu.
W skład zestawu wchodzi szereg narzędzi, jak wiertarki, śrubokręty piły, kleje, taśmy, gwoździe, śrubki. Oprócz tego, nauczyciel otrzymuje dostęp do 10 zadań konstruktorskich, krótkich filmów instruktażowych krok po kroku, które ułatwią uczniom pracę. Pakiet to idealne uzupełnienie pracowni technicznej w programie Laboratoria Przyszłości, w której uczniowie doskonalą umiejętności manualne z wykorzystaniem narzędzi.
Zobacz film promujący Mobilną Majsterkownię: https://youtu.be/26VJTOJTb00
Taborety i krzesła obrotowe do pracowni
Każde stanowisko pracy wymaga odpowiedniego dostosowania, uwzględniającego potrzeby uczniów i ergonomie pracy. Praca warsztatowa to przemieszczanie się po pracowni, dobieranie materiałów, konsultacje między zespołami. Kilkugodzinne uczestnictwo w zajęciach może być dużym obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego ważne jest by pamiętać o zachowaniu zdrowej postawy dzieci. Pomocne mogą okazać się taborety i krzesła obrotowe, które nie tylko pozytywnie wpływają na odciążenie mięśni ciała, ale dzięki swojej konstrukcji zapewniają mobilność stanowiska.
Krzesełka Genito są wyjątkowo wygodne i miękkie. Zostały wyposażone w specjalnie wyprofilowane oparcia, które pozwalają na komfortową pracę. Funkcja regulacji wysokości umożliwia dostosowanie stanowiska pracy do wzrostu uczniów, dzięki czemu pracownia staje się uniwersalną przestrzenią dla uczniów w różnym wieku.
W ofercie produktów Moje Bambino dla programu Laboratoria Przyszłości znajdują się także liczne krzesła obrotowe, które zapewnią uczniom wygodną pracę przy stanowisku nawet przez kilka godzin. Wiele z propozycji posiada ergonomiczny kształt, dopasowujący się do ciała ucznia, zapewniają odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego, co pozwala na faktyczny odpoczynek dla pleców. Wśród krzeseł obrotowych na stronie znajdą się także opcje z wygodnymi podłokietnikami.
Stoły do pracowni
Każda przestrzeń przedmiotowa w szkole musi być wyposażona w odpowiednio dobrane stoły, które umożliwią wykonywanie wszystkich zadań podczas lekcji. Powinny być one dobrane odpowiednio do wzrostu uczniów a komponenty, z których zostały wykonane muszą zapewnić im wygodną i bezpieczną pracę.
Zgodnie z katalogiem wyposażenia stworzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki firma Moje Bambino wprowadziła do oferty Laboratoria Przyszłości specjalnie dopasowane stoły zajęciowe oraz stoliki meblowe. Odpowiednia regulacja wysokości pozwala na dopasowanie mebla do wzrostu dziecka, gwarantując zachowanie poprawnej postawy ciała. Dodatkowo, wszystkie stoliki meblowe są wykonane z płyty meblowej o grubości nie mniejszej niż 18mm, która rekomendowana jest przez Ministerstwo .
Wyposażenie pracowni kuchennej
W każdej pracowni kuchennej wyposażonej w programie Laboratoria Przyszłości powinny znaleźć się zarówno urządzenia z kategorii dużego i małego AGD, jak i również specjalnie dobrane akcesoria i elementy meblowe. W ramach dofinansowania warto zdecydować się na zakup blatów i mebli kuchennych, które najlepiej zagospodarują przestrzeń przeznaczoną pod stanowiska kuchenne, są dostosowane do uczniów wysokością i wykonane z surowców odpornych na przebarwienia czy zarysowania. Ważne jest aby wybierając umeblowanie pracowni AGD zwrócić uwagę na możliwość rozbudowy zestawu o kolejne elementy.
Stoły przeznaczone do zajęć w pracowni kulinarnej powinny zawierać szeroki blat roboczy, który pozwoli na komfortową pracę. Model od Moje Bambino posiada wkomponowane potrójne gniazdo elektryczne, które chroni kable i przyłącza od czynników zewnętrznych zwiększając bezpieczeństwo pracy uczniów podczas gotowania i obsługi maszyn AGD. Dodatkowo zamocowana przelotka usprawnia bezpieczną organizację kabli.
Odpowiednio przygotowane wyposażenie pracowni kulinarnej zakłada wybór regałów i szafek, przeznaczonych pod odpowiednie sprzęty. Zestawy kuchenne z kolekcji Grande zawierają odpowiednie blaty z wycięciem na zlewozmywak, dostosowane szafki z drzwiczkami i pojemnymi półkami, które pomieszczą zakupiony sprzęt i akcesoria. Wszystkie meble są wykonane z trwałych materiałów oraz gruby blat HPL o zwiększonej odporności na czynniki mechaniczne, jak uderzenia czy zarysowania.
Oprócz tego, w pracowni nie może zabraknąć pojemników do segregacji śmieci, które kształtują nawyki ekologiczne wśród młodzieży a także metalowych wózków mobilnych do przewożenia gotowych potraw czy składników między stanowiskami pracy.
Laboratoria Przyszłości – oferta Moje Bambino
W ramach katalogu Moje Bambino Laboratoria Przyszłości powstała oferta produktów skierowanych do beneficjentów Programu. Oprócz sprzętów technologicznych znajduje się w nim wyposażenie meblowe i elementy uzupełniające, które warto rozważyć w planie realizacji założeń programu Laboratoria Przyszłości w swojej placówce. Zapraszamy na stronę www.laboratoriaprzyszlosci.edu.pl gdzie znajdują się wszelkie niezbędne informacje i aktualne propozycje wyposażenia.