Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Lekcje STEAM z Zestawem SPIKE™ Prime

5 pomysłów na ciekawe lekcje STEAM z Zestawem SPIKE™ Prime w szkole podstawowej

 

Chcesz prowadzić ciekawe i angażujące lekcje STEAM w swojej placówce? A może wykorzystujesz już interdyscyplinarne metody pracy na lekcji i szukasz pomysłów na nowe, interaktywne zajęcia w szkole podstawowej?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym pokażemy Wam, jak połączyć programowanie z nauką, technologią, inżynierią, sztuką i matematyką, a to wszystko w formie praktycznych wyzwań, rozwiązujących realne problemy w rzeczywistym świecie!

 

STEAM – co to takiego?

Główną ideą modelu edukacji STEAM jest rozwijanie kompetencji przyszłości i przygotowywanie uczniów do podejmowania zawodów jutra. Edukacja STEAM łączy w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki, dzięki czemu angażuje zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu i wpływa korzystnie na wszechstronny rozwój uczniów. Jej główne założenie stanowi nauka przez zabawę, która jest naturalnym sposobem poznawania świata oraz zasad nim rządzących. Zajęcia STEAM obejmują praktyczne doświadczenia, podnoszące efektywność nauki i ułatwiające uczniom zrozumienie omawianych zagadnień i pracę metodą projektu, wykorzystującą potencjał interdyscyplinarnego nauczania, które pomaga wspierać rozwój kluczowych umiejętności takich, jak współpraca w grupie, rozwiązywanie złożonych problemów, testowanie rozwiązań czy analityczne i kreatywne myślenie.

Dowiedz się więcej o koncepcji nauczania STREAM tutaj: www.streamedukacja.pl

 

Rola edukacyjnych klocków LEGO EDUCATION w nauczaniu STEAM

Poznajcie edukacyjne zestawy LEGO Education, które rozwijają kompetencje STEAM i sprawiają, że nauka nie jest przykrą koniecznością a świetną zabawą.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 pomysłów na ciekawe zajęcia z zestawem SPIKE™ Prime. Propozycje pochodzą ze scenariusza, związanego z tematyką zakładania firmy. Przedstawione lekcje mają na celu rozwój umiejętności efektywnego rozwiązania problemów poprzez ich dekompozycję na mniejsze części. Wszystkie projekty wykorzystują umiejętność programowania i budowy robotów ułatwiających pracę w firmie.

Scenariusz zajęć „Zakładanie firmy” może być wykorzystany na lekcjach nie tylko informatyki, ale również matematyki, przyrody, a także techniki w szkole podstawowej.

 

Lekcja numer 1. Złóż zamówienie!

Pierwsza propozycja lekcji polega na zaprogramowaniu robota – kontrolera jakości. Zajęcia nawiązują do praktycznego wykorzystania umiejętności programowania w życiu codziennym (czytnik kasy), dzięki czemu uczniowie nabierają przekonania, że ich praca ma znaczenie i realnie wpływa na otaczającą rzeczywistość. Głównym celem lekcji jest wykorzystanie umiejętności dekompozycji tak, aby rozłożyć złożony problem na mniejsze części. Dzięki temu uczniowie uczą się wykonywania nieskomplikowanych obliczeń matematycznych, dostrzegania regularności, podobieństw oraz analogii, a także wykrywania, oceniania i usuwania nieprawidłowości w działaniu sprzętu technicznego. Podczas zajęć można rozpocząć dyskusję na temat dekompozycji, jako sposobu rozwiązania problemów życia codziennego.

Podczas lekcji uczniowie rozwijają umiejętności:

·       kodowania i programowania;

·       współpracy w grupie;

·       analitycznego i logicznego myślenia;

·       zastosowania nowych technologii w praktyce;

·       rozwiązywania złożonych problemów.

 

Zestaw LEGO Education SPIKE™ Prime zamówisz w sklepie internetowym Moje Bambino

 

Scenariusz do lekcji „Złóż zamówienie” z wykorzystaniem Zestawu SPIKE™ Prime  znajdą Państwo tutaj: https://education.lego.com/pl-pl/lessons/prime-kickstart-a-business/place-your-order#lesson-plan

 

Lekcja numer 2. Napraw usterkę.

Kolejną propozycją jest zbudowanie robota, który będzie działał jako wózek dostawczy. Podczas zajęć uczniowie muszą zidentyfikować oraz naprawić usterką w kodzie co sprawi, że przyswoją umiejętności weryfikowania i interpretowania otrzymanych wyników oraz oceny sensowności rozwiązania, rozumienia, analizowania i rozwiązywania problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji,  a także wykrywania, oceniania i usuwania nieprawidłowości w działaniu sprzętu technicznego. W czasie lekcji można porozmawiać z uczniami i dowiedzieć się, w jaki sposób naprawiają usterki związane z ich własnym sprzętem np. z rowerem, tabletem czy telefonem.

Ta lekcja pomoże rozwinąć u ucznia:

·       Umiejętność myślenia algorytmicznego;

·       Umiejętność krytycznego myślenia;

·       Umiejętności myślenia przyczynowo- skutkowego;

·       Umiejętności programowania;

Link do scenariusza znajdziecie Państwo tutaj: https://education.lego.com/pl-pl/lessons/prime-kickstart-a-business/out-of-order#lesson-plan

Zestaw LEGO Education SPIKE PRIME zamówicie w Moje Bambino

 

Lekcja numer 3. Pilnie strzeżone

Trzeci pomysł na zajęcia polega na zbudowaniu drzwi do sejfu. Rozpocznijcie lekcje od pytania do uczniów: Czymże jest firma bez odpowiedniej ochrony? Dziś możecie zaprojektować drzwi, służące do otwierania i zamykania sejfu! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak wykorzystywać  w praktyce czujnik obrotowy. Mogą tworzyć własne szyfry do otwierania i zamykania sejfu. Zajęcia stanowią doskonałą okazję do wprowadzenia tematyki bezpieczeństwa, powszechnych zagrożeń związanych z kradzieżą mienia czy danych osobowych oraz programowania warunkowego.

Umiejętności rozwijane podczas lekcji to:

·       umiejętność programowania;

·       kreatywność;

·       umiejętność krytycznego myślenia;

·       abstrakcyjne myślenie.

 

Link do scenariusza: https://education.lego.com/pl-pl/lessons/prime-kickstart-a-business/keep-it-safe#lesson-plan

 

Lekcja numer 4. Jeszcze pilniej strzeżone!

Czwarta propozycja zajęć stanowi rozwinięcie tematu trzeciego i pozwala na zwiększenie stopnia trudności i wprowadzenie uczniów w pojęcie złożonego programowania warunkowego, aby system zabezpieczeń był jeszcze silniejszy. Uczniowie muszą wykorzystać dodatkowy czujnik, który sprawi, że sejf będzie jeszcze pilniej strzeżony. Propozycja o tej tematyce uczy używać języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników, a także dobierania modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.

Link do scenariusza: https://education.lego.com/pl-pl/lessons/prime-kickstart-a-business/keep-it-really-safe#lesson-plan

 

Lekcja numer 5. Zautomatyzuj to!

Ostatnia propozycja z cyklu scenariuszy „Zakładanie firmy” polega na stworzeniu i zaprogramowaniu automatycznego pomocnika, który zajmuje się rozsyłaniem paczek. Głównym celem lekcji jest wykorzystanie umiejętności myślenia komputacyjnego, aby zaprojektować kompletne rozwiązanie danego problemu. Dzięki lekcji uczniowie rozwijają kreatywność techniczną oraz uczą się planowania i realizacji praktycznych działań technicznych.

Głównymi umiejętnościami rozwijanymi w czasie zajęć ze scenariuszem „Zautomatyzuj to” są:

·       Nauka robotyki;

·       Nauka programowania;

·       Umiejętności myślenia komputacyjnego;

Link do scenariusza: https://education.lego.com/pl-pl/lessons/prime-kickstart-a-business/automate-it#lesson-plan

To tylko wybrane z edukacyjnych projektów, które możecie zrealizować z zestawem LEGO Education SPIKE™ Prime  w szkole podstawowej. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej  bazy zajęć z ponad 400 scenariuszami w języku polskim oraz dodatkowych materiałów dla nauczyciela, które znajdziecie na stronie: https://mojebambino.pl/content/148-zasoby-lego-education

Już dziś zamówcie zestaw edukacyjnych klocków do programowania LEGO Education SPIKE™ Prime  w sklepie internetowym Moje Bambino i rozpocznijcie realizację fascynujących i pełnych pasji lekcji STEAM w waszej placówce: https://mojebambino.pl/lego-education-spike-prime/35676-lego-education-spike-prime-zestaw-podstawowy.html

 

Zachęcamy do zapoznania się również z pozostałymi zestawami edukacyjnymi dostępnymi w Moje Bambino:

– LEGO DUPLO – Klocki edukacyjne dla przedszkoli: https://mojebambino.pl/5758-lego-duplo

– LEGO Education WeDo 2.0 dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej: https://mojebambino.pl/lego-education-wedo-20/35670-lego-education-wedo-20-zestaw-podstawowy-z-oprogramowaniem.html

– LEGO MINDSTORMS Education EV3  dla najstarszych uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej: https://mojebambino.pl/5761-lego-mindstorms-education-ev3

 

LEGO, LEGO DUPLO, WeDo, SPIKE PRIME and MINDSTORMS are trademarks of the LEGO Group. Used with permission. ©2020 The LEGO Group.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *