Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Aktywność plastyczna dziecka w wieku przedszkolnym

Dzisiejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniu aktywności plastycznej dziecka w wieku przedszkolnym oraz jej znaczenia dla rozwoju dziecka.

 

Dzieci od najmłodszych lat chętnie podejmują działalność rysunkową. Z przyjemnością za pomocą rysunku przedstawiają, rodzinę, zwierzęta, a także to, co je otacza i interesuje. Och prace plastyczne powstają za pomocą różnych środków plastycznych: rysunek, wyklejanie, wycinanie, malowanie palcami, malowanie farbami etc. Aktywność plastyczna umożliwia dziecku poznawanie otaczającego do świata oraz wyrażanie pierwszych emocji. Aktywność twórcza jest także przejawem poziomu rozwoju dziecka oraz wartościowym elementem stymulującym dalszy rozwój.

Bardzo ważną rolę w procesie tworzenia warunków do rozwijania aktywności plastycznej spełnia nauczyciel. To właśnie on jako jeden z pierwszych tworzy sytuacje, które wyzwalają w dziecku twórczość. Zajęcia w grupie przedszkolnej. Nauczyciel powinien być inspiratorem, który tworzy warunki i okoliczności do działań plastycznych dziecka. Ma zachęcać do działania, podsuwać rozwiązania. Bardzo ważne jest, że dla dzieci w wieku przedszkolnym nie chodzi o rezultat podjętych działań, a sam proces tworzenia.

Głównym warunkiem twórczej aktywności dziecka jest zapewnienie zróżnicowanego środowiska, pełnego inspirujących materiałów. Nauczyciel musi zadbać o odpowiednie, zróżnicowane materiały plastyczne. Dziecko powinno mieć do wyboru różne narzędzia i akcesoria, aby poznać zróżnicowane formy przekazu.

Zapewnienie dziecku różnego rodzaju kredek, farb i innych elementów sprawia, że dziecko pragnie podjąć działalność artystyczną, która pozytywnie wpływa na ich rozwój. Dzięki zajęciom plastycznym dzieci rozwijają wyobraźnię, wrażliwość estetyczną, a także uczą się zasad utrzymywania ładu i porządku podczas i po pracy.

Stosowane podczas zajęć techniki plastyczne wpływają na rozwój sprawności manualnej u dziecka, doskonalenie precyzji ruchów oraz ćwiczenia małej motoryki, co w przyszłości pomaga w nauce pisania.

 

Dodatkowo zajęcia plastyczne:

  • budzą i rozwijają ciekawość poznawczą,
  • stymulują rozwój wrażliwości wzrokowej, dotykowej oraz słuchowej,
  • wspierają umiejętność świadomej obserwacji zjawisk i elementów otaczającego ich świata,
  • kształtują zdolności skupienia i koncentracji uwagi,
  • kształtują podstawowe operacje umysłowe, czyli syntezę, analizę, uogólnienia.

 

Twórczość plastyczna daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości. Dlatego zapewnij dziecku odpowiednie warunki do rozwoju aktywności twórczej i zadbaj o dobór odpowiednich materiałów plastycznych. Zachęcam do skorzystania z oferty promocyjnej na akcesoria plastyczne firmy Moje Bambino.

 

Wśród produktów w obniżonych cenach znalazły się między innymi:

 

 

  • 6 l tempera – farba o gęstej konsystencji umożliwia malowanie bez konieczności ciągłego nakładania przez ucznia farby na pędzel. Farby typu tempera łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją oraz łatwo zmywają się z rąk jak i z ubrania.

  • Kredki woskowe piramidki – kredki piramidki z otworem na palec umożliwiają rysowanie i zabawę trzymając je w ręku lub zakładając je bezpośrednio na palce.

Tylko teraz oszczędzasz 3,00 zł

  • Kredki metaliczne – zestaw szybko schnących kredek w sztyfcie, w inspirujących i zachęcających do korzystania metalicznych kolorach.

Tylko teraz oszczędzasz 4,00 zł

Tylko teraz oszczędzasz 50%

Tylko teraz oszczędzasz 15 zł

 

 

 

Opracowała:

Aleksandra Pełka,

pedagog, animator kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *