Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Bezpieczny powrót do przedszkoli w czasie pandemii

Jak przygotować dziecko na powrót do przedszkola po dłuższej przerwie? Jak przygotować przedszkole do powrotu dzieci po okresie pandemii? Jak wyglądają wymagania sanitarne w stosunku do przedszkoli? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

 

Ponowne otwarcie przedszkoli w czasie trwania koronawirusa bywa często jedyną realną możliwością, na to, aby rodzice mogli wrócić do pracy i nie martwić się o to, kto zaopiekuje się ich dzieckiem. Przedszkole to zaufane miejsce, w którym maluchy są pod stałą opieką, rozwijają się i mają kontakt z rówieśnikami. Dla prawidłowego funkcjonowania dziecka w wieku przedszkolnym, powrót do przedszkola bywa często najlepszym rozwiązaniem. Mimo obaw, rodzice decydują się na powrót dzieci do przedszkola. Przed tym jednak należy przygotować dziecko do powrotu do „niby” tego samego miejsca, jednak „innego”, odbyć z nim poważną rozmowę i wpoić mu dobre wzorce.

W dzisiejszym artykule postaram się udzielić kilku wskazówek, mówiących o tym jak rozmawiać z dzieckiem, aby powrót do przedszkola był dla niego bezpieczny i pełen radości.

Mimo, że dziecko w wieku przedszkolnym wydaje się za małe na to, aby zrozumieć czym w zasadzie jest pandemia i co się z nią wiąże, musisz rozpocząć od wytłumaczenia malcowi (w sposób adekwatny do jego wieku), czym jest wirus / koronawirus i co on oznacza dla funkcjonowania człowieka. Podkreślmy, że może być nieprzyjemny i spowodować poważne choroby. Jednak nie straszmy dziecka, aby nie wywoływać niepotrzebnych lęków lecz przedstawmy istotę problemu. Ciekawe świata chętnie będą rozmawiać, zadając dodatkowe pytania i chłonąc informacje jak gąbka.

Po wprowadzeniu podstawowych informacji należy przejść do przedstawienia dziecku zasad, jakie powinno się wprowadzić w życie w tym trudnym czasie. To właśnie rodzice powinni nauczyć swoje dziecko, jak ważna jest higiena rąk, zasłanianie ust podczas kichania i kaszlenia, omijanie dotykania rączkami okolic ust i nosa czy częste mycie rąk.

Aby dziecko zrozumiało, czym może zakończyć się nieprzestrzeganie tych zasad, warto np. opowiedzieć dziecku o katarze, czy kaszelku który męczył je jakiś czas temu, przypominając, jak nieprzyjemne to były doznania . Koniecznie trzeba wytłumaczyć dzieciom, że dzięki myciu rąk i omijaniu dotykania okolic ust i nosa mogą tego uniknąć.

Nie zapominaj, że dzieci uwielbiają wzorce i naśladownictwo i z pewnością będą naśladować zachowania rodziców czy rodzeństwa. Dlatego daj im najlepszy wzorzec! Obserwacja właściwych zachowań, które sam/a stosujesz ułatwi dzieciom nabycie nawyków, np. zasłaniani ust podczas kichania, zachowania odpowiedniej odległości między osobami, czy noszenia maseczki w miejscach publicznych.

Nie zapominajmy również o obowiązkach samego przedszkola i podwyższonym reżimem sanitarnym, jaki nakładany jest na przedszkola.

 

Wśród wytycznych GIS znalazły się m.in. takie wymogi jak:
 • ograniczenie liczby dzieci przebywających w przedszkolu od 3 do 5 dzieci na 16 m2,
 • do żłobków i przedszkoli mogą uczęszczać tylko zdrowe dzieci,
 • należy usunąć z sali zabawki, których nie można dezynfekować, pozostałe dokładnie czyścić lub dezynfekować,
 • dystans społeczny między dziećmi i pracownikami powinien wynosić minimalnie 1,5 m, osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić bliżej niż na 2 m,
 • minimalna przestrzeń przypadająca na dziecko i każdego opiekuna to 3 m km,
 • rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej  z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica,
 • konieczność posiadania jednego termometru na jeden podmiot,
 • zmianowe wydawanie posiłków oraz czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie,
 • czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników,
 • częste mycie rąk,
 • bieżąca dezynfekcja toalet,
 • płyn dezynfekujący przed wejściem do budynku wraz z informacją o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez każdego wchodzącego,
 • każdy rodzic czy opiekun powinien mieć na sobie rękawiczki ochronne oraz zakryty nos i usta,
 • zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcji przy dozownikach z płynem do dezynfekcji,
 • personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos).

 

W trosce o bezpieczny powrót do Placówek edukacyjnych w imieniu firmy Moje Bambino zapraszamy do zapoznania się z ulotką „Bezpieczne Przedszkole, Bezpieczna Szkoła”, w której zgromadzone zostały produkty i rozwiązania przeznaczone do ochrony osobistej i dezynfekcji w Placówce.

 

Kliknij w odnośnik i przejdź do oferty, w której znajdziesz m.in. płyny i żele do dezynfekcji, bezpieczne pojemniki i dozowniki, maseczki i przyłbice dla dzieci, oczyszczacze powietrza i jonizatory i wiele, wiele, więcej.

Wszystko co konieczne, aby „bezpiecznie” przywitać dzieci w nowym roku.

Oferta produktów do dezynfekcji i ochrony osobistej http://mojebambino.pl/galeria/katalogi/dezynfekcja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *