Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

BUDOWANIE WIĘZI RODZINNYCH

Budowanie więzi rodzinnych podczas wakacji

Wakacje dla wszystkich członów rodziny to czas długo wyczekiwany, kojarzący się z odpoczynkiem i oderwaniem od codzienności. Są to również chwile, które sprzyjają zacieśnianiu więzi rodzinnych, budowaniu relacji, spajaniu rodziny. Podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych możemy skoncentrować się na sobie i bliskich, nie mając wokół siebie „rozpraszaczy” w postaci pracy lub szkoły.

 

Jak wykorzystać ten czas?
Wspólne wakacje zaczynają się od podróży. Zadbajmy o to, by nie kojarzyła się ona tylko z przemieszczaniem. Zwiększmy atrakcyjność podróży zwiedzaniem ciekawych miejsc, zrobieniem pikniku w czasie postoju. Wcześniej „wymyślmy” tematy do rozmów dla całej rodziny, tak by dla wszystkich osób były one ciekawe. A jeśli zabraknie tematów, przygotujmy na drogę zestaw ulubionych piosenek, zabaw i gier podróżnych.
Planując kolejne dni, uwzględniajmy potrzeby wszystkich członków rodziny. Zwracajmy uwagę i na nasze potrzeby, upodobania, jak i na marzenia i zwyczaje naszych dzieci. Razem ustalajmy, co będziemy robić, na jaką wycieczkę się wybierzemy, co zabierzemy na plażę itp. Zadbajmy o to, by w miarę możliwości wspólnie jadać posiłki – jest to jeden z najbardziej naturalnych i prostych sposobów na integrację rodziny. Spróbujmy wypracować nowe rodzinne zwyczaje, sposoby spędzania czasu.
Pamiętajmy też o tym, że rodzinny wyjazd nie oznacza, że wszystkie aktywności musimy wykonywać wspólnie. Czasami każdy z nas potrzebuję chwili dla siebie, samotnego spaceru, zrealizowania pomysłu, który innym nie wydaje się atrakcyjny. Każda osoba w rodzinie potrzebuje swojej przestrzeni, w której poczuje, że naprawdę odpoczywa.
Jadąc na wakacje, warto zabrać ze sobą gry, książki, które pozwolą dobrze spędzić czas w przypadku niepogody. Unikajmy nadmiernego włączenia telewizora czy komputera, a jeśli już to oglądajcie filmy wspólnie, wybierzcie film dla całej rodziny, aby wszyscy mieli dobrą rozrywkę. Dobrą zabawą w trakcie urlopu jest tworzenie wakacyjnej kroniki. Zapisujcie wydarzenia, wklejajcie zdjęcia, opisujcie ciekawe miejsca. Pozwoli to na utrwalenie miłych chwil, wracanie do nich podczas wspólnych prezentacji dla rodziny czy znajomych. Wspólnie spędzone wakacje to czas na wzajemne obserwowanie i poznawanie siebie. Ucząc się siebie nawzajem, często napotykamy na drobne przeszkody, różnimy się w poglądach, a to może prowadzić do konfliktów. Starajmy się wówczas słuchać siebie nawzajem, wypracowywać kompromisy. Podstawą budowania wszystkich relacji jest rozmowa. Właśnie na urlopie mamy na nią czas.

Dzięki powyższym „wskazówkom” możemy wrócić z naszych wakacji pełni wspomnień, pamiątek, ale przede wszystkim, z jeszcze silniejszymi więziami rodzinnymi.

 

Opracowała:

Agnieszka Wrzesiak: psycholog kliniczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *