Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

Aktywność fizyczna spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju dziecka. Kształtuje organizm człowieka i jego funkcje, wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Przez ruch i własną aktywność dziecko kształtuje samodzielność, poznaje otaczający je świat, zdobywa doświadczenia, rozwija pamięć i uwagę.

 

Małe dzieci są „głodne ruchu”, dlatego rodzice oraz nauczyciele powinni dostarczać jak najwięcej okazji do zaspokajania i rozwijania naturalnej potrzeby ruchu.

Chcąc dbać o zdrowie małych dzieci nie możemy zabronić dziecku biegania, skakania czy innych aktywności fizycznych. Dziecko podczas swobodnej aktywności fizycznej poznaje otaczający go świat, środowisko, przedmioty, czy zjawiska, a także kształtuje również pamięć i skupienie.

 

Dodatkowo, aktywność fizyczna:

  • wpływa na rozwijanie wszystkich cech motorycznych i umiejętności ruchowych,
  • wzmacnia mięśnie, stawy i kości,
  • zwiększa pojemność płuc,
  • korzystnie wpływa na transport krwi i tlenu,
  • wzmacnia pracę serca.

 

Dodatkowo w dziecko w naturalny sposób uczy się pokonywania trudności i kontroli swoich emocji, osiągając pierwsze sukcesy czy porażki. Aktywność fizyczna wiąże się również z powstawaniem relacji z innymi dziećmi. Podczas zabawy dziecko uczy się zachować prospołecznych oraz funkcjonowania z innymi, będąc w grupie.

 

Piramida aktywności fizycznej dla dzieci wskazuje, że dla prawidłowego rozwoju dziecka należy zadbać o codzienne spacery oraz aktywność ruchową na placu zabaw czy świeżym powietrzu. Kilka razy w tygodniu należy zaplanować dziecku różnego rodzaju rekreacje ruchowe, jak np. zabawa piłką, czy jazda na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Ważne jest także, aby 2- 3 razy w tygodniu zapewnić ćwiczenia rozwijające siłę i wytrzymałość np. taniec, pływanie czy sporty walki.

 

Zapewnij dziecku odpowiednie, stymulujące środowisko zachęcające do podejmowania aktywności ruchowej. Zadbaj o to, aby dziecko miało do dyspozycji takie akcesoria sportowe, które będą zachęcać dzieci do aktywności sportowej. Na stronie sklepu edukacyjnego Moje Bambino znalazła się cała kategoria produktów sportowych.

Wśród zaproponowanych tam zabawek i przyrządów znalazły się m.in ponadczasowe skakanki, gumy do skakania oraz piłki sportowe, które uczą współpracy, zasad zdrowej rywalizacji oraz przestrzegania zasad. Wśród asortymentu sportowego znajdziecie także chusty animacyjne, które są dla najmłodszych wielką atrakcją z korzyściami dla zdrowia witalnego, a także sprzęt sportowy i sprzęt mini siłowni.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *